Kart

Kart ya da sıklıkla kullanılan şekliyle kartvizit, kişilerin isim, unvan ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir çeşit kurumsal tanıtım aracıdır.

Kart, günümüz iş yaşamında kişilerin birbirlerini tanıma aracı olarak kullanılmakta ve kartın özelliklerine göre ilk izlenim sahibi olmaktadırlar. Matbaa hizmetlerinden biri olan kartvizitler, bir anlamda kimlik görevi görmektedirler.

Kart Tasarımı Nasıl Yapılır?

Farklı tasarıma sahip kartların daha dikkat çekici olduğunun fark edilmesiyle birlikte çok sıra dışı kartlarla karşılaşılmaya başlanmıştır. Farklı tasarıma sahip kartla, dikkat çekici olmakla kalmayıp akılda kalmayı da sağlamaktadır. Bu özelliği ile kartlar firmalar için etkili bir tanıtım aracı haline gelmektedirler. İyi tasarlanmış bir kartvizit, kurumun tanınırlığını arttırmaktadır.

Kart tasarımında genellikle dikdörtgen şekil kullanılmaktadır. Cüzdan, kartvizitlik gibi eşyalara kolay yerleştirilmesine imkân veren dikdörtgen şekilli kartlar kullanışlı olmakla birlikte sıra dışı kartların daha çok ilgi gördüğü de göz ardı edilmemelidir.

Kart tasarımı ve matbaa basımı sırasında özel kesim bıçakları farklı formlar verilmesine imkân tanımaktadır. Kartlar söz konusu olduğunda, farklı formların yanı sıra farklı laminasyon ve vernik uygulamaları da kullanılmaktadır. Bu sayede hem daha dayanıklı hale gelen kart, hem de farklı efekt etkileri ile dikkat çekici bir görüntü kazanmaktadır.

Matbaamızda, grafik tasarımcılarımız tarafından müşterilerimizin kurumsal kimliklerine ve talep ettikleri özelliklere uygun olarak kart tasarımı yapılmaktadır. Müşterilerimizin onayladığı tasarımlar, baskıya alınmakta ve uygun baskı teknikleri kullanılarak kart yapımı tamamlanmaktadır.

Kart Basımında Kullanılan Malzemeler

Üretim tekniklerini verimli bir şekilde kullanarak akılda kalıcı ve sıra dışı bir kartvizit yapmak tasarım konusunda deneyimli olmanın yanı sıra matbaa üretim teknikleri konusunda da bilgi ve deneyim sahibi olmayı gerekli kılmaktadır. Kart basımında her türlü kağıt ve farklı nitelikte malzeme kullanılabilmektedir. Kağıt ve karton üzerine yapılan kart baskıları matbaa basım teknikleri kullanılarak yapılabiliyorken; pvc, ahşap, metal gibi malzemelerde farklı basım tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle son dönemde çok tercih edilen farklı özelliklerdeki kartvizitler, firmanın işareti haline gelmekte ve adından bahsedilmesini sağlamaktadır. Tasarımından basımına kadar her safhası özen isteyen kartlar, firmalar için oldukça önemli reklam araçları haline gelmektedir.