2020 Promosyon Ajanda İmalatı

Promosyon sezonunda firmaların en çok tercih ettiği ürünler arasında ilk sırayı alan ajanda, yıl boyunca kullanılacak olması nedeniyle baskı ve tasarımına çok özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ajanda Nedir ?

Matbaa ürünleri arasında önemli bir yer tutan ajanda; günlük notların tutulması ve planların yapılmasını kolaylaştıran, sayfalarında tarihlerin yer aldığı bir defter türüdür. Ajanda sözcüğü, Latince “diarium” sözcüğünden türemiş olup günlük hesap ya da günlük muhasebe anlamına gelmektedir.

Promosyon amacıyla bastırılan ajandaların geniş müşteri kitlelerine ulaştığı düşünüldüğünde tasarım ve baskı kalitesi büyük önem taşımaktadır. Şık ve kullanışlı ajandalar hemen herkesin ilk tercihi olmakla birlikte dikkat çekmeyen ajandaların, yıl boyu çekmecelerde kalması kaçınılmaz olmaktadır. Bir ajandanın hangi özellikleri taşıması gerektiği düşünüldüğünde; öncelikle sade ve kullanışlı olması ilk akla gelen özellik olacaktır. Ajandalarda yazı alanının geniş tutulması, kullanıcıya kolaylık sağlayacak bir özellik olduğundan tasarımı ve basımı sırasında matbaa tarafından bu konuya özellikle dikkat edilmelidir.

Ajanda Modelleri

Ajandanın tarih ve zaman bilgilerine yer verecek şekilde tasarlanması ve ilk sayfalarında ajanda sahibine ilişkin bilgilerin yazılacağı bir bölüm bulunması da kullanım kolaylığı bakımından göz önünde tutulması gereken unsurlar arasındadır. Ajandalarda, ait olduğu yıl ile birlikte bir önceki ve bir sonraki yıla ait takvimlerin bulunması da kullanıcılar tarafından tercih edilen özellikler arasındadır.

Ajanda İmalat

Ajanda çeşitlerine bakıldığında; cilt tipi ve boyutlarına göre ajandalar olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Cilt tipine göre ajandalar; spiralli ajanda, klasik ajanda, sıvama kapaklı ajanda, mekanizmalı ajanda ve organizerli ajanda olmak üzere çeşitlenmektedir. Hangi tip ajandanın tercih edileceği konusunda fiyatın yanı sıra hedef kitlenin özelliklerini göz önünde bulundurmak da yararlı olacaktır.

Boyutlarına göre ajandalar ise; 5 x 15,5 cm, 14 x 20 cm, 17 x 25 cm, 20 x 27 cm, 21,5 x 30,3 cm ölçülerindeki ajandalar en çok tercih edilen ve kullanılan ajanda çeşitleri arasında sayılabilir.

İş yaşamında olduğu kadar günlük yaşamda da en çok kullanılan matbaa ürünleri arasında yer alan ajanda çeşitleri, matbaamızın ürün yelpazesinde de yer almaktadır.